The Bikeriders 4K
In 1965 ontmoet Kathy Bauer Benny Cross, nogal een heethoofd en lid van de Vandals Motorcycle Club in Chicago. De twee reken halsoverkop verliefd en trouwens slechts vijf weken later. Fotografiestudent Danny Lyon reist mee met de Vandals en interviewt ze. Hij verneemt van Kathy dat Johnny Davis, de oprichter van de club, naar verluidt werd geïnspireerd om de club op te richten nadat hij Marlon Brando zag in The Wild One. Als iemand Johnny uitdaagt voor het leiderschap om zo aftakkingen te vormen van de Vandals, weigert hij dit in eerste instantie. Als Johnny het gevecht wint, geeft hij echter toch toestemming de club uit te breiden. De club slaat steeds verder een duistere weg in die niet alleen de aanvankelijke en unieke levensstijl bedreigt, maar ook de loyaliteit van elk lid aan de club en aan elkaar op de proef stelt. In 1975 interviewt Lyon Kathy over het lot van de Vandals.
De afgelopen jaren was regisseur Jeff Nichols keer op keer verantwoordelijk voor door critici veelgeprezen films. Hij wist zichzelf dan ook goed op de kaart te zetten met films als Take Shelter, Mud en Midnight Special. In 2020 werd bekend gemaakt dat hij A Quiet Place: Day One zou gaan regisseren, maar ondanks dat hij het script al had afgerond verliet hij het project een jaar later om zijn focus te verleggen naar een ander project. Weer een jaar later werd The Bikeriders aangekondigd. De film werd volgens plan ingeblikt, maar bleef vervolgens een tijd op de plank liggen door de staking van de acteursvakbond SAG-AFTRA. Uiteindelijk pakte Focus Features de distributierechten op, waarbij moederbedrijf Universal Pictures de internationale distributie verzorgde. Het zorgde ervoor dat de film ook in ons land nog in de bioscoop belandde.
Gelukkig maar, want The Bikeriders is een ouderwets goede film rond een motorclub zoals we die vroeger meer dan eens voorgeschoteld kregen. De sfeer zit er prima in en Nichols weet de jaren 60 zeer sterk weer te geven. Hij wordt daarbij verder geholpen door een ijzersterke cast. Natuurlijk zien we hierbij ook Michael Shannon weer terug, met wie hij voor de zesde keer samenwerkt. Toch zijn de hoofdrollen dit keer voor Jodie Comer -die Nichols getipt kreeg van Adam Driver na hun samenwerking in The Last Duel- en Austin Butler, die na Elvis en Dune: Part Two niet meer weg te denken is uit het Hollywood landschap. Een andere belangrijke rol is er voor Tom Hardy als Johnny, de leider van de club. Het zijn stuk voor stuk geweldige acteurs die de film zonder meer een ster extra oplevert.
De film zelf mist helaas wel net dat beetje extra. De film is een lust voor het oog, met sterk camerawerk van Adam Steen. Maar het script mist net even die punch, zeker als we kijken naar wat nou de charme is van een motorclub. Die liefde lijkt hier -zeker in de tweede helft van de film- toch iets teveel afwezig, en het lijkt vooral een gebrek aan plezier. De film wordt al snel iets te serieus. Nu heeft de film daar zeker de acteurs voor onder de gelederen, maar zeker als Benny The Vandals boven Kathy verkiest schetst dit een soms iets te zwart-wit beeld. In het tweede deel van de film slaat de sfeer om als een jonge generatie zich wil aansluiten bij The Vandals. Het verloop is niet geheel vernieuwend, maar door het ijzersterkte acteerwerk en de goede sfeer blijft de film spannend genoeg om te blijven boeien. De film is gebaseerd op een fotoboek en daarmee benoemen we eigenlijk direct de voors en tegens bij deze film.
Extra’s: Een drietal featurettes en een boeiende commentaartrack zijn de enkele extra’s die zijn toegevoegd aan deze release. Minimaal wellicht, maar stuk voor stuk erg sterk.
· Johnny, Benny, & Kathy (04:56) Austin Bulter, Jodie Comer en regisseur Jeff Nichols bespreken het verfilmen van Danny Lyon’s boek, hun samenwerking, de accenten en andere zaken.
· The Era of ‘The Bikeriders’ (03:22) Jeff Nichols, Austin Butler, Emory Cohen en Jodie Comer bespreken de vintage motoren en hoe de cast op hun gemak raakten met het rijden hierop. Ook is er aandacht voor de kleding die speciaal voor deze film ontworpen werd.
· The Filmmaker’s Eye: Jeff Nichols (02:57) Nichols bespreekt zijn passie en visie voor het project, waarbij diverse cast- en crewleden hun samenwerking met Nichols bespreken.
· Audiocommentaar: Een commentaartrack ingesproken door Schrijver/ regisseur Jeff Nichols, waarbij vele facetten van de film voorbij komen. Zo bespreekt hij de casting, de muziekselectie, de locaties. Het is behoorlijk informatief en het is soms duidelijk te horen hoe spontaan alles is ingesproken omdat hij meer dan eens even stil valt. Het is juist dit dat maakt dat alles goed binnenkomt.
The Bikeriders is een sfeervolle film over een motorclub met een ijzersterke cast. Austin Butler laat nog maar eens zien waarom hij op dit moment een van de upcoming man in Hollywood, maar daar valt vooral Tom Hardy weer op met een erg sterke bijrol als leider Johnny, die zijn eigen opgerichte motorclub door de jaren heen in een criminele bende ziet veranderen. Het verhaal is goed geschreven, maar toch mist de film net wat van de uitstraling voor liefde van de club. Zeker als je kijkt naar het personage van Benny roept zijn verhaal meer dan eens de vraag op waar hij het nou allemaal voor doet. Toch levert Nichols weer een dijk van een film af, die -gedragen door het fantastische acteerwerk- zeker niet over het hoofd gezien mag worden. Door de stakingen bleef de film even op de plank liggen, maar het is goed dat de film nu toch beschikbaar is. Een groot succes in de bioscopen was het niet, maar de film verdient zeker een kans en is absoluut de moeite waard.
Met dank aan Day One MPM en Warner Bros. Home Entertainment Benelux voor het recensie-exemplaar.
Beoordeling
- Film
- Extra
- Eindcijfer